تمام انسان‌ها در طول زندگی‌شان حرف‌ها، نظرها و حتی ایده‌هایی دارند که لازم است آن‌ها را به شیوه‌ای تأثیرگذار بیان کنند. این می‌تواند شامل ایده جدیدی باشد که یک فرد برای کسب‌وکار خود دارد و یا حتی فرهنگی که یک فرد دوست دارد به‌تدریج به فرزندش منتقل کند. اگر دقت کرده باشید قطعاً شما هم متوجه شده‌اید که بعضی از افراد در بیان ایده‌ها و نظرهایشان کاملاً موفق بوده‌اند و حرف‌هایشان در ذهن‌ها ماندگار می‌شود؛ اما برخی دیگر از افراد این‌گونه نیستند و حتی اگر ایده‌ای بسیار خوب هم داشته باشند نمی‌توانند آن را به‌گونه‌ای تأثیرگذار مطرح کنند. به نظرتان تفاوت در چیست و عامل موفقیت برخی از افراد در بیان و ماندگاری ایده‌شان چیست؟
در کتابی که هفته گذشته مطالعه کردم به نکاتی ظریف و اصولی اشاره‌ شده بود که به‌کارگیری آن‌ها سبب می‌شود بتوانید ایده‌هایتان را با تأثیرگذارترین شیوه ممکن ارائه دهید. در ادامه خلاصه‌ای از این شش کلید موفقیت در ایده‌ها را برایتان توضیح می‌دهم:
1- ساده بودن
ایده‌ها و حرف‌ها برای تأثیرگذار بودن در درجه اول باید ساده باشند البته سادگی به معنای استفاده از کلمات آسان یا سبک نیست بلکه ساده بودن ایده به دو معناست:
الف- یافتن مغز ایده: باید قادر باشید هدف اصلیتان را بیابید، اهدافتان را اولویت‌بندی کنید و آن‌ها را که از اهمیت کمتری نسبت به مفهوم اصلی ایده شما برخوردارند را کنار بگذارید. بعد از یافتن مغز ایده‌تان، آن را به‌گونه‌ای میان افراد گروهتان به اشتراک بگذارید که تمام مسائل را از این زاویه ببینند که انجام هر کاری در جهت رسیدن به مغز ایده، کمک‌کننده است یا فاصله‌تان را از آن زیاد می‌کند. این‌گونه تصمیم‌گیری و انتخاب‌ها برایتان ساده‌تر می‌شود.
ب- بیان مغز ایده به‌صورت فشرده و جمع‌وجور: سعی کنید از ضرب‌المثل‌ها، مثال‌ها و یا حتی استعاره‌ها برای بیان ایده‌تان استفاده کنید تا هم در ذهن افراد به‌راحتی ماندگار شود و هم در عین مختصر بودن، اطلاعات و ارزش‌های زیادی را در بربگیرد و به ذهن مخاطبتان منتقل کند. البته پیدا کردن جمله‌ای فشرده که سرشار از اطلاعات مفید باشد کار بسیار دشواری است اما برای ماندگار شدن ایده شما بسیار ارزشمند است و بهتر است که برایش به‌اندازه کافی وقت بگذارید.
2- باید برای مخاطبتان غیرمنتظره باشید.
برای غیرمنتظره بودن باید دو احساس غافلگیری و علاقه را در مخاطب خود هدف قرار دهید، زیرا غیرمنتظره بودن به معنای جلب‌توجه و حفظ توجه است؛ ایجاد احساس غافلگیری سبب جلب‌توجه مخاطب و ایجاد علاقه در مخاطب سبب حفظ توجه وی می‌شود. زمانی که می‌خواهید از غافلگیری برای جلب‌توجه مخاطبتان استفاده کنید، باید دقت کنید که این غافلگیری حتماً در خدمت پیام محوری شما باشد. ابتدا پیدا کنید که چه چیزی درباره پیام شما برخلاف انتظارات منطقی است، آنگاه پیامتان را به‌گونه‌ای منتشر کنید که اول برخلاف انتظار مخاطب ظاهر شود و سپس به مخاطب کمک کند تا اصل پیام را دریابد. از این طریق چون باعث می‌شوید که مخاطبتان بیشتر تفکر کند احتمال ماندگار شدن ایده شما بسیار بالا می‌رود.
برای جذب علاقه‌مندی افراد و حفظ توجهشان، ابتدا باید در رابطه با پیام محوریتان اطلاعات و دانشی را به مخاطب بدهید و بعد او را متوجه آنچه نمی‌داند و به آن نیاز دارد کنید. وقتی فرد متوجه می‌شود به چیزی نیاز دارد اما راه رسیدن به آن را نمی‌داند بسیار به موضوع علاقه‌مند می‌شود و توجهش حفظ می‌شود تا راه مناسب را پیدا کند.
3- ملموس بودن
باید ایده خود را به‌گونه‌ای ساده کنید و به زبانی بیان کنید که فرد بتواند آن را با حواس پنج‌گانه‌اش درک کند. سعی کنید برای ملموس شدن ایده‌تان از مثال‌های واضح و عینی استفاده کنید تا مخاطب در ذهنش تصویری واضح ببیند و مفهوم ایده شما را درک کند. ملموس صحبت کردن سبب می‌شود تا ایده شما در ذهن مخاطبتان کاملاً روشن باشد و به‌راحتی آن را به یاد بیاورد.
4- اعتباربخشی
برای اینکه ایده شما توسط مخاطبتان پذیرفته شود باید معتبر و قابل‌اطمینان باشد. برای معتبر بودن پیامتان چند کار می‌توانید انجام دهید؛
الف- بیان جزئیات: تحقیقات ثابت کرده است که وقتی یک ایده با جزئیات بیشتر، هرچند نامربوط به آن ایده بیان می‌شود، مخاطب آن را راحت‌تر تصویرسازی می‌کند و می‌پذیرد.
ب- ارائه آمار و ارقام: پیشنهاد می‌شود که از آمار و اعداد تنها برای اینکه خودتان مفاهیم و روابط را درک کنید استفاده کنید و سپس با استفاده از تشبیه، مثالی را به کار بگیرید که به‌گونه‌ای آن آمار را به مخاطب منتقل کند.
ج- استفاده از مثال‌هایی که مخاطب دریابد اگر ایده شما توانسته است آن کاری که در مثالتان گفته‌اید را انجام دهد پس قطعاً درجاهای دیگر هم کاربرد دارد و موفق می‌شود.
5- بیان احساسی ایده.
باید به‌گونه‌ای احساسات افراد را برانگیزیم و آن‌ها را وادار کنیم تا به موضوع و ایده ما اهمیت بدهند. اگر حرف یا پیام شما به‌تنهایی مورد اهمیت افراد نیست به‌گونه‌ای آن را با موضوعی که برایشان اهمیت دارد گره بزنید و ارتباط دهید تا به‌واسطه آن، پیام شما نیز برایشان مهم جلوه کند. اقدام دیگری که می‌توانید انجام بدهید این است؛ برای افراد توضیح دهید که ایده شما چه منفعتی برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت و برای یافتن آن منفعت‌ها بیشتر سعی کنید به دنبال رفع نیازهایی چون رسیدن به تعالی، خودشکوفایی و زیبایی‌شناختی در انسان‌ها باشید تا نیازهای ابتدایی و فیزیکی.
6- داستان‌گویی
باید تلاش کنید که طرحتان را در قالب داستانی بازگو کنید که ساده و منتقل‌کننده پیام محوری شما باشد. یک داستان اگر درست و مناسب باشد می‌تواند برای فرد الهام‌بخش باشد یا فرد را به شبیه‌سازی وادار کند و از این طریق موجب اقدام به عمل در افراد شود. باید هوشمندانه در جست‌وجوی داستان‌های مناسب باشید. برای اینکه بتوانید داستان‌های خوب را تشخیص دهید، می‌توانید بر سه الگوی داستانی تکیه کنید و از آن‌ها کمک بگیرید:
الف- طرح چالشی: داستان‌هایی که در آن‌ها یک فرد قهرمان بر چالشی هولناک و بزرگ غلبه می‌کند و پیروز می‌شود. این داستان‌ها به‌شدت الهام‌بخش هستند.
ب- طرح رابطه: داستان‌هایی که در آن‌ها افرادی با برقراری رابطه با دیگران، شکاف‌های نژادی، طبقاتی، قومی، دینی و… را از بین می‌برند. این داستان‌ها نیز الهام‌بخش هستند.
ج- طرح خلاقیت: این‌گونه داستان‌ها نیز می‌توانند الهام‌بخش باشند و در اصل، داستان فردی هستند که ناگهان به فکری دست میابد تا بتواند معمایی را از طریق یک راه‌حل یا فکر خلاقانه حل کند.
نکاتی ساده و بسیار کاربردی مطرح شد تا بتوانید به کمک آن‌ها ایده‌هایتان را در ذهن‌ها ماندگار کنید؛ اما باید بدانید که این راه‌حل‌ها به‌صورت غریزی یا فطری در وجود شما قرار داده نشده است و برای اینکه بتوانید هوشمندانه آن‌ها را به کار بگیرید باید تلاش پیوسته داشته باشید و مدام تمرین کنید.

ساناز رئوف
خلاصه‌ای از کتاب ایده عالی مستدام

2 نظر برای «ایده ماندگار»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *