اگر در زندگی اجتماعی یا کاریتان تابه‌حال مسئله‌ای وجود داشته که دلتان می‌خواسته خبرش کل دنیا را بگیرد و همه مردم در مورد آن با هم صحبت کنند، حتماً این مطلب را مطالعه کنید زیرا می‌تواند کمکتان کند. بدون شک هر شخصی که صاحب برند یا محصولی باشد دوست دارد تبلیغی مؤثر برای محصولش انجام دهد تا همه آن را بشناسند و سهم عمده‌ای از بازار را دربر بگیرد؛ اما طبق آنچه تاکنون اثبات‌شده؛ تبلیغات مختلف رسانه‌ای علی‌رغم هزینه‌های زیادشان تأثیرگذاری زیادی ندارند؛ اما چیزی که می‌تواند با هیچ هزینه‌ای شما و محصولتان را به بخش عمده‌ای از جامعه معرفی کند روش بازاریابی ویروسی است. در این روش چنانچه محصول شما از کیفیت و قیمت جذاب و کافی برخوردار باشد، کاربرانش آن را به دوستان خود معرفی می‌کنند و آن‌ها نیز به کاربرانتان می‌پیوندند و این روند ادامه پیدا می‌کند تا صحبت محصول شما بین همه مردم پخش شود.

شما باید محصولتان را به افراد مؤثر معرفی کنید تا آن‌ها آن را به سایرین معرفی کنند، دهان‌به‌دهان چرخیدن ده برابر مؤثرتر از روش‌های تبلیغات سنتی است چون حرف‌های مردم از تبلیغات قانع‌کننده‌تر و قابل‌اطمینان‌تر هستند و دقیقاً در زمان‌هایی خاص و به افرادی بازگو می‌شوند که به شنیدن آن نیاز دارند. اکثر مردم حدوداً 8 ساعت را در طول روز در کنار دوستان و خانواده‌شان سپری می‌کنند و این زمان زیادی است که می‌تواند مؤثر باشد؛ اما مسئله اصلی اینجاست که واقعاً چه چیزی می‌تواند سبب شود که مردم یک محصول را به یکدیگر معرفی کنند؟ یک محصول چگونه می‌تواند همه‌گیر شود و بین مردم پخش شود؟

قاعده‌ی اول- اعتبار اجتماعی

مردم‌دوست دارند از خودشان تصویر خوبی در ذهن دیگران بسازند. به همین خاطر باید محصولاتتان را به‌گونه‌ای تولید کنید که مردم با حرف زدن درباره‌شان احساس کنند ارزشمند هستند و اعتبار اجتماعی پیداکرده‌اند. برای رسیدن به این منظور:

  • باید کاری کنید که محصولتان خاص و منحصربه‌فرد باشد. فکر کنید که محصولتان چه‌کاری می‌تواند انجام دهد که دیگران باورشان نشود.
  • بازی‌سازی کنید، کاری کنید و شرایطی را فراهم آورید که مردم بتوانند جایگاهشان را نسبت به جایگاه دیگران نزد شما بسنجند. اگر بتوانند جایگاه بالاتری نسبت به دیگران داشته باشند و از مزایایی برخوردار باشند، احساس اعتبار اجتماعی می‌کنند و این را برای دیگران تعریف می‌کنند.
  • کاری کنید مردم فکر کنند خودی هستند، می‌توانید شرایطی را فراهم کنید تا محصولی یا خدماتی از شما تنها به افرادی خاص با شرایط خاص تعلق داشته باشد، این کار به افراد حس خاص بودن و خودی بودن می‌دهد. درنتیجه نه‌تنها از خدمات شما راضی هستند بلکه آن را با دیگران نیز در میان می‌گذارند.

قاعده‌ی دوم- زنجیرها

بازاریابی‌های دهان‌به‌دهان بسیار مؤثرند چون مردم را مجبور نمی‌کنند از محصولاتی که دوستشان ندارند بی‌دلیل تعریف کنند. مردم درباره چیزهایی که دوست دارند صحبت می‌کنند. گاه این صحبت‌ها کوتاه است و گاه مستمر. مردم ایده‌های جالب را دوست دارند اما جالب بودن به‌تنهایی باعث مستمر حرف زدن نمی‌شود. باید به‌گونه‌ای محصولاتمان را با محرک‌هایی که نقش اساسی در ذهن انسان‌ها دارد ارتباط دهید و آن‌ها را کنار هم بیان کنید تا افراد با دیدن آن محرک‌ها یاد محصولات شما بیفتند. باید دقت کنید پیامی که برای محصولتان ساخته‌اید تا چه اندازه با محیط و محرک‌هایی که مردم هرروز با آن‌ها روبرو می‌شوند، در ارتباط هستند. اگر بتوانید زنجیره‌ای قوی ایجاد کنید حرف‌های مردم در رابطه با محصولتان مستمر و مداوم خواهد شد.

 

 

 

قاعده‌ی سوم- احساسات

در تبلیغاتی که برای محصولتان انجام می‌دهید باید احساسات مردم را هدف قرار دهید و بر آن‌ها تمرکز کنید. منظور احساساتی است که محرکی قوی هستند برای برانگیخته شدن مردم مثل عواطف مثبت، خشم و حتی هیجان. هر حسی که در یک فرد به وجود می‌آید می‌تواند او را تشویق کند تا یک مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارد.

قاعده‌ی چهارم- عمومیت

باید محصولتان را به‌گونه‌ای بسازید که توسط عموم مردم قابل‌مشاهده باشد. مردم محصولتان را استفاده کنند و دیگر افراد ببینند که سایرین در حال استفاده از محصول شما هستند. اگر محصولتان قابل‌دیدن باشد، برای رشد و پیشرفت ساخته‌شده است. مردم وقتی می‌بینند دیگران از چیزی استفاده می‌کنند، از آن‌ها تقلید می‌کنند. برای دیده شدن عمومی محصولتان می‌توانید طراحی محصولتان را طوری انجام دهید که خودش را تبلیغ کند و یا ظاهرش را طوری طراحی کنید که پس از استفاده از محصول، اثراتش در اطراف مخاطبینتان بماند و به نمایش گذاشته شود.

قاعده‌ی پنجم- ارزش کاربردی

منظور از ارزش کاربردی، همان میل درونی افراد برای کمک به اطرافیانشان است. همه انسان‌ها دوست دارند اطلاعاتی را که ممکن است برای دیگران مفید باشد را با آن‌ها به اشتراک بگذارند. این کمک کردن به دیگران حس خوبی را در افراد ایجاد می‌کند. مفید بودن اطلاعات برای دیگران می‌تواند شامل صرفه‌جویی مالی، خوشحال شدن، صرفه‌جویی در زمان و حتی بهبود سلامتشان باشد.

قاعده‌ی ششم- داستان سازی

برای منتقل کردن پیامتان به مردم و اینکه پیامتان دهان‌به‌دهان بچرخد، می‌توانید پیامتان را در قالب داستان بیان کنید. این‌گونه اثرش چندین برابر می‌شود زیرا این داستان‌ها را مردم برای هم تعریف می‌کنند و برخلاف تبلیغات برای مردم قابل‌اعتمادند و مردم محصول و خدمات را در قالب داستان به‌صورت غیرمستقیم به دیگران پیشنهاد می‌کنند. برای این کار باید داستان مخصوص خود را بسازید که پیام اصلیتان در آن پنهان باشد. داستان را طوری بسازید که خواه یا نا خواه اسم شرکتتان در آن باشد و قابل‌ حذف کردن نباشد و اصلاً داستان بدون نام شما مفهوم نداشته باشد.

این شش‌قدم را دست‌کم نگیرید، همه یا تعدادی از آن‌ها را در کارتان پیاده کنید و اثراتش را به چشم ببینید و بدین طریق ایده و محصولتان را بین مردم مسری کنید.

 

ساناز رئوف

خلاصه ای از کتاب مسری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *