در دنیای اطرافمان تعداد زیادی سازمان، نهاد، شرکت و سایر مؤسسات مربوط به تجارت و کسب‌وکار وجود دارد. بعضی از آن‌ها بودونبودشان هیچ فرقی باهم ندارند و بعضی دیگر جایگاه‌های خوبی دارند، اما تعداد موسسه‌های خیلی خوب یا عالی زیاد نیست. هیچ‌وقت به این مسئله فکر کرده‌اید که چرا گروهی از افراد در کسب‌وکارشان به سطوح عالی دست پیدا می‌کنند و گروهی دیگر تنها به خوب بودن قانع‌اند؟ پاسخش تقریباً واضح است: زیرا داشتن یک زندگی خوب آسان‌تر از عالی بودن است و انرژی کمتری می‌خواهد و وقتی فرد به خوب بودن قناعت می‌کند دیگر نیازی ندارد تا برای بهتر و عالی شدن بجنگد و تلاش کند. درواقع می‌توان گفت خوب بودن دشمن عالی شدن است.

حال اگر شخصی باشد که بخواهد دست‌به‌کار شود و از سطح خوب به سطح عالی ارتقا رتبه بدهد چه‌کار باید انجام بدهد؟

الف- افراد منضبط: اولین قانونی که سبب نیل افراد به سطوح عالی می‌شود وجود افراد منضبط است که می‌توان این قانون را در دو بخش توضیح داد.

  • رهبری سطح پنجم

در سلسله‌مراتب قابلیت‌های یک مدیر، پنج سطح تعریف‌شده است؛ از سطح یک که مدیر، فردی با توانمندی‌های فوق‌العاده است تا سطح پنج که مدیر، رهبری خلاق است. مدیران سطح پنجم افرادی متواضع هستند که اراده و پشتکاری بسیار قوی برای رساندن یک شرکت از سطح خوب به عالی دارند، این افراد هیچ‌گاه تحت تأثیر خودخواهی و غرور خود قرار نمی‌گیرند و به‌جای منافع شخصی و شهرت فردی تنها به دنبال این هستند که شرکت را به اوج برسانند. این افراد مسئولیت تمام شکست‌ها را شخصاً بر عهده می‌گیرند و دلیل موفقیت‌ها را به عواملی غیر از خود و حتی به شانس نسبت می‌دهند. حال اگر خواهان عالی شدن هستید، گام اول این است که تمام تلاشتان را انجام دهید تا خود را به یک رهبر سطح پنج نزدیک کنید.

  • ابتدا فرد، بعد هدف

رهبران سطح پنج شرکت‌ها پیش از آنکه هدفی را برای شرکت تعریف کنند ابتدا به استخدام افراد شایسته می‌پردازند، به‌خوبی بررسی می‌کنند و وقت می‌گذارند تا افرادی را برگزینند که واقعاً شایسته باشند و مطمئن می‌شوند که این افراد شایسته را در جایگاه‌های مناسبی قرار داده‌اند. فرد شایسته، فردی است که بدون توجه به تشویق و پاداش، عملکردهای درستی دارد و در حد توانش بهترین نتایج را به دست می‌آورد. (بعد از انتخاب افراد شایسته، حال نوبت به تعیین بهترین مسیر برای رسیدن شرکت به اوج است.) برای انتخاب افراد شایسته، در زمان تردید استخدام نکنید و بیشتر بررسی انجام بدهید، اگر زمانی احساس کردید که لازم است افراد سازمانتان را تغییر دهید، سریع اقدام کنید و همیشه مسئولیت انجام بهترین و بزرگ‌ترین فرصت‌ها را به بهترین نیروهایتان بدهید، نه اینکه آن‌ها را درگیر مشکلات کنید. بدین ترتیب به همراه مشکلات، بهترین نیروهایتان را از دست نخواهید داد.

ب- تفکر منضبط: فرایند تفکر منضبط را هم باید در دو مرحله توضیح بدهم:

  • روبرویی با واقعیات ناخوشایند و از دست ندادن ایمان خود

اگر قرار است شرکتتان را به سطوح عالی برسانید باید جرئت و جسارت روبرویی با حقیقت‌ها را داشته باشید هرچند که ناخوشایند باشند. پس نخست سعی کنید فرهنگی را در سازمانتان ایجاد کنید تا افراد بدون هیچ‌گونه ترس و نگرانی عقایدشان را ابراز کند و حقیقت‌ها را بشنوید و می‌توانید از روش پرسش‌های مکرر و یا نقد و ارزیابی مسائل بدون سرزنش و مقصر جلوه دادن شخصی خاص، بدین منظور استفاده کنید. سپس باید بدانید که این حقیقت‌های تلخ برای تمام سازمان‌ها وجود دارد و نوع برخورد شما با آن مسائل است که سبب تمایزتان می‌شود و بهترین نوع برخورد با مشکلات این است که اعتقاد قلبی داشته باشید که باوجود تمام مسائل و مشکلات، در پایان شما موفق خواهید شد و به هدفتان می‌رسید. وقتی شما از افراد شایسته در گروهتان استفاده می‌کنید آن‌ها همیشه انگیزه دارند و شما باید به‌گونه‌ای با آن‌ها برخورد کنید که انگیزه‌شان را از بین نبرید و بهترین راه همان پذیرش حقایق و حفظ ایمانتان است.

  • مفهوم خارپشتی

خارپشت به موجودی که درباره یک‌چیز بسیار زیاد می‌داند معروف است، به همین خاطر افرادی که دارای خصوصیات خارپشتی هستند، قادرند مسائل پیچیده چالش‌ها و تنگناها را خلاصه کرده و به ایده‌ای ساده تبدیل کنند. آن‌ها بر یک موضوع اصلی تمرکز می‌کنند و سایر موارد را نادیده می‌گیرند. برای رسیدن به سطوح عالی، شما باید سه مفهوم اساسی را به‌صورت عمیق درک کنید و سپس آن‌ها را به مفهومی ساده تبدیل کنید و تمام تلاشتان را در جهت اجرای آن‌ها به کار بگیرید و آن سه مفهوم عبارت‌اند از:

  • پیدا کنید در چه زمینه‌ای می‌توانید بهترین عملکرد را در جهان داشته باشید.
  • عامل حرکت موتور اقتصادی شرکتتان را بیابید.
  • پیدا کنید که به چه‌کاری علاقه وافر دارید.

اگر موفق بشوید این سه مفهوم را بیابید و در کنار هم به کار بگیرید، شما موفق شده‌اید مفهوم خارپشتی را در پیشه‌تان به کار بگیرید و حال باید به‌صورت مکرر این سؤالات را از خود بپرسید تا از مسیر حرکت از خوب به عالی خارج نشوید.

ج- عملکرد منضبط: بالاخره نوبت به سومین قانون در فرایند رشد از خوب به عالی رسیدیم و این قانون را نیز با توضیح دو آیتم معرفی می‌کنم.

  • فرهنگ مبتنی بر نظم

شرط موفقیت شرکتتان این است که فرهنگی منظم ایجاد کنید تا در آن افرادی کار کنند که پایبند به سه مفهوم اساسی خارپشتی سازمان شما باشند، محدودیت‌های روشنی را ایجاد کنید و درعین‌حال به کارکنانتان آزادی و مسئولیت بدهید البته در چارچوب سازمان و اهدافتان. افراد منظم خودشان به نظم پایبند هستند و نیازی به اداره کردن ندارند. تنها کافی است دستگاهتان را اداره کنید و مراقب باشید که فقط در محدوده مفهوم خارپشتی‌تان عمل کنید و به آن پایبند باشید و هر چیزی که با آن مغایرت دارد را حذف کنید و کنار بگذارید. همواره از این حقیقت آگاه باشید که ممکن است برخی از فرصت‌های طلایی تنها یک‌بار در زندگی‌تان به سراغ شما بیایند اما شما باید اول ببینید که آن فرصت تا چه حدی با مفهوم خارپشتی‌تان همخوانی دارد و اگر در یک راستا نبودند آن فرصت را نادیده بگیرید.

  • شتاب‌دهنده تکنولوژی

اگر تکنولوژی‌ای وجود دارد که با مفهوم خارپشتی شما هماهنگی دارد بهتر است از آن استفاده کنید و بدانید که در این شرایط، تکنولوژی می‌تواند سرعت‌دهنده حرکت شما باشد. شرکت‌هایی که به سمت سطوح عالی درحرکت‌اند از تکنولوژی تنها برای پوشش دادن به اهداف و خلاقیت‌هایشان استفاده می‌کنند نه برای جلوگیری از عقب ماندن از دیگران و سایر رقبا. لازمه حرکت به سمت عالی این است که بدانید تکنولوژی هرگز به‌تنهایی نمی‌تواند اولین علت اصلی موفقیت یا شکست باشد و رسیدن به سطوح عالی بیش از هر چیزی نیاز به اول، افراد منضبط، بعد افکار منضبط و سپس ایجاد یک فرهنگ مبتنی بر نظم دارد.

همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که این تغییر از خوب به عالی هرگز با یک حرکت ناگهانی ایجاد نمی‌شود و این رشد تابع یک الگوی از پیش تعیین‌شده است. باید روند رشد را به‌صورت مکرر و منظم انجام دهید تا کم‌کم سرعت رشدتان زیاد شود و بتوانید به سطوح عالی برسید؛ و بازهم با تکرار و حرکت مداوم سعی کنید که خودتان را در سطوح عالی ماندگار کنید.

 

ساناز رئوف

خلاصه‌ای از کتاب از خوب به عالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *