شما مانند هر شخص دیگری در زندگی، شایسته دستیابی به سطح خارق‌العاده‌ای از سلامتی، ثروت، خوشبختی، عشق و موفقیت هستید. شما باید این حقیقت را بپذیرید زیرا پذیرش این موضوع بسیار مهم است و نه‌تنها بر زندگی شما بلکه بر زندگی تمام افرادی که با آن‌ها در تماس هستید تأثیرگذار است.

باید از جایی شروع کنید و دیگر به کمتر ازآنچه سزاوارش هستید راضی نباشید. برای این کار ابتدا باید به‌صورت روزانه زمانی را اختصاص دهید برای تبدیل‌شدن به شخصی که سزاوار به دست آوردن بهترین‌ها است.

جیم ران: «سطح موفقیت شما به‌ندرت از سطح پیشرفت شخصیتان فراتر می‌رود; زیرا موفقیت چیزی است که شما با شخصی که به آن تبدیل می‌شوید، جذبش می‌کنید.»

درنتیجه تا زمانی که هرروز زمانی را به پیشرفت خودتان برای تبدیل‌شدن به فردی که می‌تواند شما را به اهداف بزرگتان برساند اختصاص ندهید، به موفقیت دست نمی‌یابید؛ بنابراین ابتدا باید متعهد شوید و زمانی را در میان فعالیت‌های روزانه‌تان بیابید که بتوانید آن را به پیشرفت شخصیتان اختصاص دهید. شما می‌توانید زمان دلخواه خودتان را در نظر بگیرید اما ما به شما صبح‌ها را پیشنهاد می‌کنیم تا پیش از آنکه درگیر فعالیت‌های روزانه خود شوید و به دلیل خستگی‌ها و شلوغی‌های برنامه روزانه‌تان تعهدتان را نادیده بگیرید، بتوانید زمانی را به پیشرفت شخصیتان اختصاص دهید. از طرفی اینکه صبح‌ها چه زمانی از خواب برمی‌خیزید و چه رویه صبحگاهی‌ای را در پیش می‌گیرید به‌شدت بر سطح موفقیت شما تأثیر می‌گذارد. پس اگر بخواهید می‌توانید به‌راحتی و تنها با تغییر در شیوه بیدار شدنتان در صبح، سریع‌تر ازآنچه که فکر می‌کنید جوانب مختلف زندگی‌تان را تغییر دهید. برای آن دسته از افرادی که میگویند سحرخیزی برایشان مشکل است و نمی‌توانند این کار را انجام دهند; باید این نکته را بدانید که احساسی که هر صبح هنگام بیدار شدن از خواب دارید به میزان خواب شب قبل بستگی ندارد بلکه وابسته به احساسی است که در زمان بیدار شدن به خود تلقین می‌کنید. پس بهتر است هر شب قبل از خواب از تلقین‌های مثبت استفاده کنید و چند بار با خود تکرار کنید که میزان خوابتان برای شاداب و پرانرژی بودنتان در صبح کافی است و به خاطر این مسئله شکرگزاری کنید.

چند راهکار برای اینکه صبح‌ها راحت‌تر از خواب بیدار شوید:

 • هر شب قبل از خواب، اهداف و انتظاراتتان را برای صبح روز بعد تعیین کنید زیرا همیشه اولین فکری که صبح به ذهنتان می‌رسد، معمولاً آخرین فکری است که شب قبل از خوابیدن داشته‌اید.
 • ساعتتان در سمت دیگر اتاقتان قرار دهید تا برای خاموش کردنش مجبور باشید از رختخواب بلند شوید.
 • بعد از برخاستن حتماً دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا سطح هوشیاری‌تان افزایش یابد.
 • یک لیوان آب بنوشید تا بعد از 6 تا 8 ساعت خواب، آب موردنیاز بدنتان را تأمین کنید.
 • ورزش کنید یا دوش بگیرید.

بعد از تعیین زمانی مناسب جهت تمرین برای بهبود شخصی، حال باید برنامه‌ای داشته باشید تا در آن زمان انجامش دهید. در ادامه شش راهکار ساده و متحول کننده‌ی زندگی را که منجی‌های زندگی نام دارند برایتان بیان می‌کنیم که تأثیرشان را در بهبود شخصی بارها و بارها در زندگی افراد مختلف نشان داده‌اند.

 • منجی اول: سکوت

سکوت هدفمند یعنی درحالی‌که هدفی بسیار مفید در ذهنتان دارید، مدتی را در سکوت سپری کنید; نه‌فقط به این دلیل که حرفی نزده باشید. این کار به‌سرعت سطح استرس و اضطرابتان را کاهش می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد با آرامش ذهنی بر مهم‌ترین جنبه‌های زندگی‌تان تمرکز کنید. در زمان سکوت می‌توانید فعالیت‌هایی مانند درون‌کاوی، دعا کردن، تفکر عمیق، تنفس عمیق و قدردانی را انجام دهید. اختصاص دادن 5 دقیقه برای سکوت هدفمند می‌تواند بسیار مناسب باشد.

 • منجی دوم: تلقین به خود

تلقین‌ها یکی از مؤثرترین ابزارها برای تبدیل‌شدن به شخصی است که با آن می‌توانید زندگی دلخواهتان را ایجاد کنید. سعی کنید تلقین‌هایتان را متناسب با اهدافتان و شخصی که قرار است به آن تبدیل شوید تا به اهدافتان برسید، طراحی کنید و بنویسید و متعهد شوید که هرروز آن‌ها را با خود تکرار کنید. این تلقین‌ها به‌سرعت بر ضمیر ناخودآگاه شما اثر می‌گذارد و می‌توانید به کمک آن‌ها بر باورهای محدودکننده‌ی خود غلبه کنید.

هنری فورد: «چه فکر کنید که می‌توانید و چه فکر کنید که نمی‌توانید، درهرصورت درست فکر کرده‌اید.»

برای این فعالیت نیز می‌توانید 5 دقیقه را در نظر بگیرید.

 • منجی سوم: تجسم

بعد از خواندن تلقین‌های مثبت خود، چشم‌هایتان را ببندید و تصویری از خودتان درحالی‌که به اهدافتان رسیده‌اید را تصور کنید. حتی می‌توانید خودتان را در حال انجام دادن کارهایی که برای رسیدن به اهدافتان لازم است انجام دهید، تجسم کنید و یا یک تابلوی رؤیاها برای خود بسازید و به تماشای آن بپردازید. اختصاص 5 دقیقه برای این فعالیت کافی است.

 • منجی چهارم: ورزش

ورزش صبحگاهی می‌تواند انرژی شما را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش بدهد و اعتمادبه‌نفس و رفاه عاطفی‌تان را بهبود بدهد. ورزش صبحگاهی سبب بهبود وضعیت سلامتی‌تان می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بهتر فکر کنید و تمرکز طولانی‌تری داشته باشید. اختصاص 20 دقیقه به این فعالیت کافی است.

 • منجی پنجم: مطالعه

مطالعه کردن، مسیری سریع برای تغییر همه‌ی جنبه‌های زندگی است و سبب کسب سریع دانش، اطلاعات و استراتژی‌های لازم برای موفقیت می‌شود. بهتر است به مدت 20 دقیقه به مطالعه کتاب‌های پیشرفت شخصی بپردازید و نکاتی را که می‌آموزید در طول روز به کار بگیرید.

 

 • منجی ششم: نوشتن

یک دفترچه تهیه کنید و هرروز صبح به مدت 5 دقیقه به ثبت وقایع روزانه خود بپردازید. بدین ترتیب می‌توانید بعد از یک سال آن را بازبینی و ارزیابی کنید و بر اساس آنچه از آن آموختید، تعهدات جدیدی را برای خود تعیین کنید.

این شش راهکار را می‌توانید بر اساس شرایط زندگی‌تان شخصی‌سازی کنید و ترتیبشان را تغییر دهید تا انجامشان برایتان راحت‌تر باشد.

پایبند ماندن به انجام فعالیت‌های صبح جادویی نیازمند آن است تا برایتان به عادت تبدیل شود. برای تسلط بر یک عادت جدید نیاز به یک رویکرد 30 روزه‌ دارید. بدین ترتیب که روزهای اول تا دهم بسیار غیرقابل‌تحمل و سخت است. روز یازدهم تا بیستم به عادتتان خو می‌گیرید، دیگر غیرقابل‌تحمل نیست اما هنوز هم ناخوشایند است. باید سعی کنید متعهد بمانید و تسلیم نشوید. روزهای بیست و یکم تا سی‌ام برای تقویت یک عادت جدید ضروری است و با انجام، آن عادت در وجودتان مستحکم می‌شود و از انجام آن لذت می‌برید.

حال که مراحل صبح جادویی و ایجاد تغییراتی بزرگ در زندگی را یاد گرفتید، دیگر این شمایید که باید تصمیم بگیرید به 5% افراد موفق بپیوندید یا همچنان جزو 95% افراد معمولی دنیا باشید.

اگر تصمیم دارید به جمع افراد موفق دنیا بپیوندید، پس به دنبال زمان مناسب نباشید. بهترین زمان برای شروع همین حالا است و بهتر است که همین امشب تمام چیزهای موردنیازتان برای شروع اولین صبح جادویی زندگی‌تان را آماده کنید و با انجام چیزهایی که متعهد شده‌اید لذت یک زندگی خارق‌العاده را بچشید.

ساناز رئوف

خلاصه ای از کتاب حافظه جادویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *