شیوه‌های فرزند‌پروری بسیاری وجود دارد که هر یک به نوعی بر شکل‌گیری شخصیت کودکان موثر است. در این مقاله سعی داریم سبکی از فرزند‌پروری را به شما معرفی کنیم که با بکار‌گیری آن به راحتی کودکتان را در مسیر موفقیت، شادی و توانمندی قرار بدهید؛

کودکان همانند گیاهی هستند که اگر خوب آب و غذا دریافت کنند به گلی زیبا، خوش‌رنگ و قوی تبدیل خواهند شد. کار والدین این است که محیط مناسب را برای رشدشان فراهم کنند، نیازهایشان را درک کنند و پاسخ مناسب بدهند؛ اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟

نوعی از فرزند پروری وجود دارد که در آن علاوه بر ایجاد نظم در زندگی کودک، حمایت، پشتیبانی و احترام هم بسیار پررنگ است. این سبک فرزند پروری را فرزند پروری عاقلانه می‌نامند؛

در این شیوه والدین به کودکشان کمک می‌کنند تا علاوه بر دریافت عشق و حمایت موردنیازشان، پشتکار و اشتیاق لازم برای فائق آمدن بر چالش‌ها و موانع کوچک و بزرگ در مسیر موفقیتشان را نیز به دست آورند. در این شیوه والدین درک می‌کنند که برای بالفعل شدن توانایی‌های بالقوه کودکشان آن‌ها به عشق، محدودیت و آزادی عمل نیاز دارند. به‌گونه‌ای با کودک رفتار می‌کنند که به کودک ثابت می‌شود والدینش قصد ندارند او را تنها مجبور به انجام کاری کنند که خودشان می‌خواهند و یا به خاطر رفع نیازهای خودشان به کنترل او بپردازند.

در رفتاری که والدین نسبت به کودک دارند آن پیامی که کودک از رفتار والدینش دریافت می‌کند بسیار مهم است نه آن پیامی که والدین فکر می‌کنند به کودکشان منتقل می‌کنند و این پیام دریافت شده توسط کودک است که تعیین می‌کند سبک فرزند پروری شما عاقلانه است یا نه.

در ادامه تعدادی از پیام‌هایی که کودکان از رفتار والدینشان که سبک فرزند پروری عاقلانه داشته‌اند، دریافت کرده‌اند آورده شده است:

  • اگر مشکلی داشته باشم، می‌توانم روی کمک پدر و مادرم حساب کنم.
  • پدر و مادرم برای صحبت کردن با من زمان می‌گذارند.
  • من و پدر و مادرم با همدیگر کارهای جالبی انجام می‌دهیم.
  • پدر و مادرم معتقدند که من این حق را دارم که دیدگاه خودم را داشته باشم.
  • پدر و مادرم به حریم خصوصی من احترام می‌گذارند.
  • پدر و مادرم از من انتظار دارند که قوانین خانوادگی را رعایت کنم.
  • پدر و مادرم واقعاً به من اجازه می‌دهند که خودم تصمیم بگیرم.
  • پدر و مادرم از من انتظار دارند که در شرایط سخت، نهایت تلاشم را انجام دهم.
  • پدر و مادرم روش‌هایی را که می‌توانستم بهتر عمل کنم به من نشان می‌دهند.
  • پدر و مادرم وقتی کار اشتباهی انجام می‌دهم من را تنبیه نمی‌کنند.

هرچه کودک شما تعداد گزینه‌های بیشتری را از لیست بالا تأیید کند، یعنی سبک شما به فرزند پروری عاقلانه نزدیک‌تر است و اگر تعداد تاییدات کودکتان کم است، سعی کنید رفتارتان را به‌گونه‌ای تغییر دهید تا به فرزند پروری عاقلانه نزدیک شوید و کودکتان را به‌گونه‌ای پرورش دهید که در آینده، در مسیر رسیدن به اهدافش از هیچ تلاشی دریغ نکند و با وجود موانع زیاد تا پایان راه دوام بیاورد، بدون ناامیدی و از شاخه به شاخه پریدن‌های مداوم. انتخاب با شماست که چگونه فردی را برای زندگی در دنیایی پر از فراز و نشیب پرورش دهید.

 

ساناز رئوف

خلاصه‌ای از کتاب سرسختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *